Nowy numer „Archipelagu” już online!

Od dzisiaj czytać możecie kolejny numer „Archipelagu”. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę http://www.archipelag-magazyn.pl/ (skąd można ściągnąć magazyn) oraz do dzielenia się uwagami dotyczącymi treści oraz aspektów technicznych 🙂

Spacerujemy po przedwojennym Wrocławiu śladami Eberharda Mocka z cyklu kryminałów Marka Krajewskiego i dumamy nad dawnym wielonarodowym, wielowyznaniowym i wielojęzykowym Gdańskiem, wspominanym chętnie przez polskich pisarzy. Analizujemy motyw przemijania w powieściach japońskich klasyków, Yasunariego KawabatyJun’ichiro Tanizakiego. Zastanawiamy się nad ulotnością dzieciństwa w literaturze i możliwością powrotu do „epoki cudów”. Składamy hołd dwóm pisarzom, zmarłym w 2010 roku: J.D. SalingerowiJosému Saramago. Rozpatrujemy też samą istotę czasu, wieczności i nieskończoności w prozie Borgesa oraz związek czasu z człowiekiem. Zapalamy wirtualne lampki na grobach znanych pisarzy z całego świata.

W aktualnym numerze również przybliżamy czytelnikom sylwetki mniej i bardziej znanych pisarzy. Grażyna PlebanekKrzysztof Varga opowiadają o swojej przyjaźni i sposobach pisania, a Katarzyna T. Nowak objaśnia związek łączący ją z matką. Pochylamy się nad samotnym i ciężkim życiem Hansa Fallady i przylądamy skomplikowanym relacjom łączącym Ornelę Vorpsi z jej rodzinną Albanią. Pisarka Małgorzata Warda specjalnie dla nas pisze o swojej fascynacji Sylvią Plath. O sztuce, pisaniu i tłumaczeniu poezji dyskutujemy z Tadeuszem Dąbrowskim.

Opisujemy wystawę fotografii pisarzy przy pracy Herlinde Koelbl, wędrujemy po Edynburgu, uwiecznionym na kartach powieści Alexandra McCalla Smitha, pochylamy się nad codziennością portretowaną przez Wisławę Szymborską. O książkach i rynku wydawniczym opowiada nam Adam Pluszka z wydawnictwa W.A.B. Pod lupę bierzemy opowiadanie Jak być kochaną Kazimierza Brandysa i zderzamy je z filmem Hasa o tym samym tytule. Cofamy się w czasie w Odległej dzielnicy, mandze Jirō Taniguchiego. Poznajemy historię pisma Braille’a i odkrywamy, co kryje się w kaligrafii. Podsuwamy wiadomości o zwycięzcach najważniejszych konkursów literackich, którzy minioną zimą otrzymali prestiżowe nagrody. Budzimy apetyt indyjskimi słodyczami gulab jamon, prosto z kart powieści Mistrzyni przypraw Chitry Banerjee Divakaruni. Nie braknie też recenzji książek wydanych w Polsce, Czechach, Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech.

Zapraszamy czytelników do konkursu poetyckiego oraz zabawy w bibliotece, w której odgadnąć trzeba porę roku akcji różnych książek. Nagrodami są jak zwykle ciekawe książki.

3 myśli w temacie “Nowy numer „Archipelagu” już online!

  1. Wydrukowałam już sobie – artykuł o Breslau śladami Mocka jest świetny. Zupełnie inaczej czytałoby mi się powieści Krajewskiego, gdybym wcześniej poznała te miejsca. Ale i tak były super.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s