Bez końca? ("Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" – Claire North)

uroboros harry august

Żyjesz i umierasz. Umierasz i rodzisz się na nowo. Rodzisz się i pamiętasz, że już żyłeś. Pamiętasz, więc robisz wszystko, nauczyć się więcej, zrozumieć, zapobiec, zmienić… Robisz to, żyjesz i znowu umierasz. I tak bez końca!

Mniej więcej właśnie tak wygląda życie Harry’ego Augusta i jemu podobnych ludzi. Ci nieliczni wybrańcy – ouroboranie, ludzie, którzy po śmierci rodzą się na nowo. Ponownie w tym samym wcieleniu, w tym samym miejscu i czasie, a na dodatek, po kilku pierwszych latach życia przypominają sobie swe poprzednie życia. Z każdym wcieleniem rośnie więc ich wiedza, rozwija się znajomość świata i ludzi, są w stanie zdobywać majątki, żyć wygodnie i unikać trosk. Ale czy to jest celem ich żyć?

Harry żyje i umiera, uczy się, rozwija, spotyka w końcu człowieka, który wpłynie na jego życie mocniej, niż Harry kiedykolwiek mógł oczekiwać. Zresztą wpłynie on na życie wielu innych ludzi – setek, tysięcy, dziesiątek tysięcy. Właściwie oponent (a może przyjaciel? wróg czy bliski człowiek?) zmieni świat. A co będzie mógł z tym zrobić Harry? 

Pod koniec jedenastego życie Harry’ego, przy jego szpitalnym łóżku zjawia się mała dziewczynka, która informuje go, że świat się kończy. Kończy się coraz szybciej, szybciej, niż naturalnie powinien, a proces ten zahacza o czasy żyć Harry’ego, więc i on musi się zaangażować w akcję informowania współpraci oraz w śledztwo – czemu świat się kończy tak szybko, kto za to odpowiada i jak można temu przeciwdziałać?

Jakoś przegapiłam fakt istnienia tej książki i gdyby nie uparta znajoma, to mogłabym jeszcze jakiś czas o niej w ogóle nie usłyszeć. A byłoby szkoda! Na początku miałam wrażenie, że będę czytała coś w stylu powieści Kate Atkinson – „Jej wszystkie życia”. Teraz już wiem, że jedyne, co łączy te książki to motyw odradzania się i chęć zmiany, poszukiwań. Poza tym są o zdecydowanie różne powieści, ale obydwie polecam!

Claire North stworzyła naprawdę porywającą opowieść! Nie mogłam się od niej oderwać, najchętniej zabierałabym ją ze sobą wszędzie, gdzie tylko się udawałam. Ale wyszedł ze mnie książkowy dziwak – żal mi było niszczyć tę przepiękną okładkę, więc książkę czytałam tylko w domu. Trudno mi pisać o samym pomyśle na fabułę bez zdradzania ważnych jej aspektów, więc straszliwie ogólnikowo napiszę, że uważam go za niezmiernie udany. Odkrywanie tego, co przyniesie kolejne życie Harry’ego sprawiało mi masę frajdy. Planowanie czegoś przez kilka żyć, plany rozkładające się na – w sumie – kilkaset lat, wyczekiwanie na ich realizację – niesamowita sprawa.

Bardzo ciekawi są obaj bohaterowie. Ciekawi ze względu na psychologię postaci, ich rozwój, a właściwie przenikanie się ich żyć,wręcz charakterów. Tak, jakby byli od siebie współzależni, zafascynowani sobą, jakoś przedziwnie zespojeni. To dodawało historii dodatkowego smaczku. A rozważania dotyczące życia, moralności, etyki, religii, wszystkie te tematy, do których skłania powieść o wiecznym odradzaniu się wzbogacają tę opowieść, czyniąc ją jeszcze lepszą.

Dobrze napisana, ciekawa fabularnie i psychologicznie, mieszająca gatunki literackie opowieść o życiu, śmierci, przyjaźni, miłości, poszukiwaniu sensu. Ta powieść to wielka literacka przygoda! Przygoda na szóstkę!

okladka harry august

5 myśli w temacie “Bez końca? ("Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" – Claire North)

    1. Galeria Książek – możesz mi nie wierzyć, ale wg mnie tam właśnie prawie nie ma utartego schematu. Owszem, jest jeden znany wątek (życia bez końca) i tyle. Poza tym fajna, całkiem świeża powieść. No, ale nic na siłę.

      Tommyknocker – czytaj, czytaj! 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s