Polak potrafi?

polak potrafi

Kilka dni temu dostałam maila. Nic nowego, nic specjalnego, prawda? Jednakże ten e-mail naprowadził mnie na trop miejsca szczególnego, a mianowicie portalu Polak potrafi. Jest to jeden z coraz bardziej popularnych serwisów crowdsourcingowych i crowdfundingowych, czyli po ludzku pisząc społecznościowe rozwijanie i finansowanie projektów. Masz pomysł na projekt? Zgłoś go tam, opisz, uzasadnij, pokaż, że warto go wspierać i czekaj, aż zbierze się grupa osób przekonanych do niego tak samo, jak Ty.

Bardzo podoba mi się taki sposób rozwijania projektów. Zakłada on wspólne działanie, dzielnie się wiedzą wśród osób naprawdę zainteresowanych daną tematyką. Jest totalnie otwarty, pozwala podjąć próbę realizacji absolutnie każdego, nawet najbardziej odjechanego projektu. Wystarczy go przemyśleć, stworzyć wiarygodnie ukazujący go opis i puścić w sieć. No i potem nie zaszkodzi go promować tu i ówdzie. Ale patrząc na to, co się dzieje w necie, wierzę, że dobry projekt szybko zdobędzie fanów i swoistych ambasadorów, którzy dołączą do promowania tegoż projektu we własnych sieciach kontaktów. Osoby, które dorzucają od siebie coś do puli projektu, mają po jego realizacji otrzymać określone w projekcie bonusy, dodatkowo mogą obserwować, co się dzieje z danym projektem online. O wszystkim zresztą możecie przeczytać TUTAJ.

Zajrzałam tam, ponieważ napisał do mnie Łukasz Grajewski, z prośbą o jakiekolwiek wsparcie jego projektu, cyklu tekstów o współczesnych Niemczech – „Lekcje niemieckiego”. Na tej stronie zresztą jest bardzo wiele projektów związanych z publikowaniem książek, np. zapowiadający się smakowicie „Gruziński smak” czy też potencjalnie interesująca książka „Rozmowy o Śląsku Cieszyńskim”.

Ale oprócz książek jest masa naprawdę ciekawych, pożytecznych i ważnych projektów, różnorakich tematycznie. Przykłady?

– Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które za friko pomaga w poszukiwaniach zaginionych osób, pilnie potrzebuje nowej siedziby i zbiera kasę na remont znalezionego lokum.

– Wyprawa na Arktykę, która ma na celu udokumentowanie i ocalenie od zapomnienia zanikającej kultury Eskimosów ze Siorapaluk, której członkowie ciągle żyją tak, jak setki lat temu.

– Centrum Podnoszenia Kwalifikacji (CPK) w Gulszan (Tadżykistan) to placówka kształcenia zawodowego, która oferuje kobietom wsparcie zawodowe. Projekt zakłada zakupienie „wędki”, czyli komputerowej maszyny do szycia.

– 1000 km dogtrekkingu przez Ałtaj, czyli Mongolia na czterech łapach.

Praga gada, czyli dwie ciekawe antologie komiksów.

– Za dnia warsztaty i próby, wieczorami spektakle improwizowane, stand-upy i inne nieobecne na polskiej scenie formy teatralne, czyli jedyny klub komediowy w Polsce.

– Wojenna gra online – Wichry wojny.

Nagranie teledysku do singla Fake Love.

Wszystkie te oraz wiele innych projektów możecie wesprzeć na tej właśnie stronie. Ale to nie koniec, po podobnych stron jest całkiem sporo, a pierwsze lepsze przykłady to: Crowdfunding.plWspieram kulturę, Wspieram.to. Wystarczy tylko dobra wola i kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt złotych i już można przyczynić się do zrealizowania któregoś ze świetnych projektów. Ja w to weszłam, zapraszam serdecznie i Was!

3 myśli w temacie “Polak potrafi?

    1. Mnie również zaciekawili, samym opisem projektu i filmikiem. Widać, że to jest ich wielka pasja, a ja lubię, gdy ludzie realizują swoje marzenia i pasje. I dlatego również ten projekt pokazałam wśród innych. Życzę im powodzenia i mam nadzieję, że opiszą lub sfilmują tę podróż 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s