Druk narzędziem szatana!

Zetknięcie ducha z maszyną to dzieło szatana! Słowo jest boskie i boskim musi zostać. Przyszłość będzie straszliwa! – krzyknął przeraźliwym głosem wysmukły, płowowłosy król i spojrzał na Ferdynanda tak gniewnie, jak gdyby to on ponosił winę za przyszłość albo sam był Gutenbergiem. – Góry ksiąg zwalą się z hukiem na ludzi! Każdy będzie umiał czytać i pisać! Wiedza stanie się przekupną, sztuka – użytkową, marzenia ludzkości stanieją! Ten Niemiec doprowadzi swym wynalazkiem Europę do barbarzyństwa, a kościół do zagłady!

Słowa króla portugalskiego Alfonsa V Afrykańczyka, które wyrzekł w powieści „Ferdynand i Izabela” Hermanna Kestena (strona 49).

Druk jako narzędzie szatana wiodące do upadku? Co Wy na to? Dla mnie to trochę brzmi jak utyskiwanie na e-booki, czytniki, audiobooki… 😉

8 myśli w temacie “Druk narzędziem szatana!

 1. Ale on się nie pomylił. Sprawdziło się wszystko, przed czym ostrzegał – motłoch czyta i pisze i tylko same kłopoty z tego:)
  No i z tymi tabloidami ZWL ma rację – Kościół musi szanować klienta, ups, wiernego, bo pójdzie se w czorty:)

  Polubienie

  1. ZWL – mnie się wydaje, że częściowo trafne te przewidywania, ale częściowo niezbyt 😉

   Kalio – ano, sodomia i gomoria, istne twarze Greya, markiz de Sade i inne Colette, a to wszystko okraszone np. Dryjerem i blogerami 😀 Strach się bać 😉
   A swoją drogą ciekawe, na ile autor bazował na faktycznej wypowiedzi tego króla, a na ile jest to jego wyobraźnia, która przyjęła formę pisaną w 1936 roku, podczas tworzenia tej książki. Ale tego się pewnie nie dowiemy tak łatwo.

   Polubienie

 2. Oczywiście kiedyś czasy były inne, nie wszystkim się podobało to, że książki się drukuje. Należy jednak wspomnieć, że to Biblia była pierwszą wydrukowaną przez Gutenberga książką. Na wszystko trzeba patrzeć z przymrużeniem oka i przez palce historii. A co do audiobooków czy e-booków to nie lubię osobiście i wcale nie zamierzam w to wchodzić, ale jak ktoś lubi, to nie staję w obronie papieru. Chociaż jeśli kiedyś będę coś wydawał, to chciałbym, żeby to miało swoją papierkową wersję. Ewentualne elektrony na drugim planie – jeśli ktoś preferuje.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s