„Zawładnięci” Elana Johnson

Wydawnictwo: Amber, 2011

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 320

Moja ocena: 4,5/6

Ocena wciągnięcia: 4,5/6

*****

Premiera już 2 listopada!

Dobre Ziemie. Czy ta nazwa nie obiecuje nam czegoś specjalnego? Na tym terenie wszyscy zgodnie pracują dla rozwoju całej społeczności. Każdy ma przypisaną rolę, zna zasady i ich przestrzega. Życie spokojne i przewidywalne, bo jak można nie być przewidywalnym, jak trzeba ściśle podążać według wskazówek, a każda niesubordynacja jest karana szybko i surowo? A ziemie te w dodatku są dziwne – Myśliciele wybierają ci męża, decydują kiedy możesz dotykać swoich bliskich, żądają chodzenia w takich samych ubraniach i kapeluszach, nocami transmitują ci prosto do uszu odpowiednie dla ciebie treści, a specjalne czytniki wiedzą o praktycznie każdym twoim ruchu. Jak dla mnie – przerażająca wizja. Dlatego nie dziwię się Viv.

Viv to nastolatka, która już od dawna nie uważa istniejącego systemu za ten prawidłowy. Buntuje się więc tak, jak potrafi – wymyka się z domu po zmroku, spotyka się z chłopakiem, mało tego – ona się z nim całuje! Podpada władzom raz, drugi, trzeci, aż w końcu wsadzają ją do więzienia. Czeka na rozprawę, a żeby jej dokuczyć, to władze wsadzają ją do jednej celi z Jagiem. Dobrzak i Złak w jednej celi, co z tego może wyniknąć?

Protected by Copyscape Duplicate Content Detection Software

Na tę dwójkę czeka wiele wyzwań, będą ścigani, napadani, rozdzielani, wykorzystywani, sterowani. Viv musi się bardzo dużo nauczyć, na początku  nie wie – i w ogóle się nie spodziewa – jaka rola czeka na nią w niedalekiej przyszłości. Całe życie mieszkała w uporządkowanym społeczeństwie w Dobrych Ziemiach. A teraz czeka na nią zesłanie do Wolności! A jeszcze los stawia na jej drodze Złe Ziemie i Przymorze. Tyle nowego, tak różne systemy, zachowania, życie, relacje międzyludzkie. Jaka jest jej rola i czy jej podoła?

Mamy tutaj całkiem ciekawie pokazane dojrzewanie i rozwój młodych ludzi w sytuacjach mocno stresowych, zagrażających wolności, a czasami życiu. Jest też starcie dwóch różnych systemów wartości, doświadczeń życiowych, kultur. Bo Złak jest zły, prawda? A Dobrzak dobry? A może niekoniecznie zasady wpojone od dzieciństwa są prawdziwe? Poruszane są też tematy związane z lojalnością, rodziną, przyjaźnią, miłością, samodzielnym myśleniem i podejmowaniem decyzji, wykorzystywaniem innych. Czy chcielibyśmy sterować innymi? Mieć na nich nieograniczony wpływ?

„Zawładnięci” to dobry przedstawiciel nowego trendu w literaturze młodzieżowej – powieści antyutopijnych i dystopijnych. Wampiry najwyraźniej w końcu odchodzą powoli w niebyt (na czas bliżej nieokreślony), a pojawiają się książki związane z wizją przyszłości (w których zawsze jest również wątek miłosny) oraz – drugi odłam – powieści związane z różnorakimi mitologiami i wierzeniami. Ciekawe, jak to się rozwinie. Bo o ile wampiry można używać w naprawdę dużej ilości wariantów, to ile antyutopijnych książek dla młodzieży może powstać zanim popadną w „takisamizm”? Bo schemat wydaje się być naprawdę taki sam – ona, on, kłopoty, ucieczka, miłość. W przypadku „Zawładniętych” ocenę podniosło zakończenie, bardzo się cieszę, że autorka poszła akurat w takim, a nie innym kierunku. Z drugiej strony – jest to dopiero pierwszy tom, więc zobaczymy, co będzie dalej.

Polecam nastoletnim fanom antyutopii i dystopii. Najpierw chciałam ją bezrefleksyjnie zakwalifikować jako antyutopię, ale potem przyszła refleksja i i już nie jestem taka pewna. Bo czyż moda i sterowanie konsumentami powoli nie zmierzają w kierunku takich samych zachowań, ubrań, wyborów konsumenckich? Bo czyż te wszystkie nowoczesne technologie nie zmierzają w kierunku coraz większej „kontroli”? Facebook pokazuje gdzie w danym momencie jesteś, komórki też, wszystkie nasze dane są w sieci… Kto wie, jak to wszystko będzie wyglądało za 100 lat…

© Agnieszka Tatera

Jedna myśl w temacie “„Zawładnięci” Elana Johnson

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s