„Walczymy z bykami” Ewa Kołodziejek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010

Oprawa: twarda

Ilość stron: 222

Moja ocena: 5/6

Ocena wciągnięcia: 4/6

*****

„Waczymy z bykami” to jeden z poradników językowych wydanych przez PWN. Jego autorka jest profesorem Uniwersytetu Szczecińskiego i Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie. Kieruje Zakładem Etnolingwistyki i Kultury Języka Instytutu Polonistyki i Kulturoznastwa US. Poza tym pisze felietony publikowane na łamach „Kuriera Szczecińskiego.

„Walczymy z bykami” to właśnie zbiór felietonów, który autorka stworzyła na podstawie obserwacji zachowań językowych Polaków. Ewa Kołodziejek w swych felietonach bierze pod uwagę  zjawiska, które pojawiły się dookoła nas w ostatnich latach i które mocno wpływają na język polski.

W książce tej znaleźć można odpowiedzi na różnorakie pytania dotyczące poprawności językowej pod względem gramatycznym, frazeologicznym, składniowym, ortograficzym. Uzyskamy dzięki niej również informacje dotyczące odmiany nazwisk, grzeczności językowej, znaczenia słów, mody w języku, słowotwórstwa. Możemy również poznać doświadczenia autorki związane z pracą na uczelni. Ewa Kołodziejek dzieli się z nami również swoimi przemyśleniami dotyczącymi języka polskiego, jego użytkowania na co dzień.

To nie tak! To nie Rada, profesorowie czy ktokolwiek inny decydują o istnieniu słów i poprawności form językowych. To my, użytkownicy języka, stanowimy o jego rozwoju, jego zawartości i estetyce. To my, społeczeństwo mówiące tym językiem, aprobujemy jakiś wyraz, używając go, i nie zgadzamy się na inny, przestając go używać.

Padło też sporo komentarzy dotyczących zwiększającej się niedbałości językowej w nowoczesnej polszczyźnie oraz zalewu słów obcych, często niepotrzebnych, bo posiadających przynajmniej jeden polski zamiennik. Zgadzam się w zupełności z opinią autorki na ten temat:

Jeżeli nowe znaczenia dodawane do ustabilizowanych w polszczyźnie sensów wzbogacają nasz język, może nas to tylko cieszyć. Jeżeli jednak dominują nad znaczeniem utrwalonym i odsuwają je na drugi plan, trzeba żałować, że czegoś nam z języka ubywa.

Felietony czyta się przyjemnie, napisane są zrozumiałym, przystępnym językiem. Autorka z entuzjazmem i humorem rozprawia się z najczęściej występującymi błędami językowymi. Przytacza wiele reguł, wyjaśnia ich działanie, często za pomocą żartu czy odpowiedniej historyjki.

Jednak nie ma wyjścia, trzeba się tego po prostu nauczyć. Bo jak pisał profesor Jan Tokarski: „w odczuciu społecznym błąd ortograficzny traktowany jest jako oznaka braku elementarnej kultury, gorzej niż np. pomyłka w mnożeniu czy pomieszanie ważnych nazwisk lub dat historycznych.”

„Walczymy z bykami” to lektura dla każdego, kto chciałby odświeżyć sobie zasady rządzące naszym językiem ojczystym oraz przy okazji poznać opinie specjalisty związane ze zmianą języka zachodzącą w ostatnich kilkunastu latach. Dla mnie była to interesująca lektura, która, mam nadzieję, pomoże mi powalczyć z bykami 😉

Na zakończenie piękna fraszka związana z liczebnikami i ich odmianą 😀

„Fraszka w sukurs biednej Ewie” (Piotr Michałowski)

Jakże pomóc biednej Ewie,

Gdy uparcie ktoś wciąż nie wie,

(Choć pisała to przed laty)

Jak odmieniać nowe daty?

Po pożółkłym felietonie

Takich błędów miał być koniec,

Co się jednak nie udało,

Więc powtórki wciąż za mało.

Noworoczne ślij życzenia

Wiedząc, jak je masz odmieniać,

Choć na szczerość i wyniki

Nie wpływają liczebniki.

W szóstą tysiąclecia zimę

Kruchą pamięć wesprę rymem:

Jeśli chcesz być złotousty,

Złóż je W DWA TYSIĄCE SZÓSTYM!

7 myśli w temacie “„Walczymy z bykami” Ewa Kołodziejek

 1. Cóż, ja już pisałam do Ciebie w sprawie tej książki – jak najbardziej chcę, a właściwie muszę ją przeczytać. Może pomoże mi w pracy? Techniki zapamiętywania przez skojarzenia są nieocenione, a jeśli dołożyć do tego jakieś zabawne historyjki, to pisownia jakiegoś wyrazu wchodzi jak w masło w uczniowskie główki.

  Polubienie

 2. Najważniejsze to mieć świadomość, że praca nad ulepszaniem swojego języka nigdy się nie kończy. Aczkolwiek to rzadko spotykana refleksja, patrząc po wielu blogach i stronach z książkami:P Takie poradniki to świetna pomoc, chociaż czasem wystarczyłby zwykły słownik ortograficzny (uwaga: jest w internecie, dostępny za darmo i bez wysiłku) i chęć, żeby do niego spojrzeć. Przepraszam, że mi się tak ulało, ale moje skrzywienie zawodowe cierpiało mocno podczas zagłębiania się w blogosferę:D

  Polubienie

 3. @Dusia

  Jeżeli szukasz publikacji o podobnym charakterze, polecam Ci również te:

  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/88682/500-zagadek-o-jezyku-polskim
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/113554/jezyk-polski-poradnik-prof-markowskiego
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/34178/moj-jezyk-prywatny
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/54205/polszczyzna-na-co-dzien (moja ulubiona lektura!)
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/70071/rozmyslajcie-nad-mowa
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/83885/swiat-przez-slowa
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/57132/wyczesany-slownik-najmlodszej-polszczyzny
  http://www.poczytaj.pl/9942
  http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=co_z_ta_polszczyzna
  http://obcyjezykpolski.interia.pl/?md=book
  http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6344/grzecznosc-w-komunikacji-jezykowej.html

  Niektóre z powyższych nie należą do najnowszych („Rozmyślajcie nad mową!” prof. Miodka czy „500 zagadek o j. polskim” prof. Markowskiego), ale na pewno zaciekawią (dyskusje kilka lat temu nad poprawnością formy email chociażby ;)).

  Jeżeli będzie za mało, znam jeszcze kilka innych tytułów, ale są one już stricte naukowe (akademickie), mogą być trudne w odbiorze.

  Pozdrawiam
  Agnieszka Kochańska

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s